Page 13 - Marjaniemen Melojat ry
P. 13
20.-21.8. Vaja–Kaunis- saari/Tallholmen - Vaja keskivaativa/helppo. pituus noin 60 km. Avointa selkää. Aallokkomelontakokemusta vaadi- taan.
Vetäjä: ilmoitetaan nettisivulla myö- hemmin
10.- 11.9. Nostalgiaretki: Vaja – Sipoon saaristo - Vaja
Helppo. Pituus noin 40 km. Kesän viimeinen ohjattu retki, josta tunnel- maa sekä yhdessäolon ja melonnan iloa ei puutu.
Kajakkien keulat on tarkoitus kään-
tää perinteisesti kohti itää, ja yöpyä
Sipoon saariston kätköissä. Ilta-
nuotiolla muistellaan mennyttä retki-
kesää, ja vanhempiakin kommelluk-
sia vuosien takaa. Lisäksi nautitaan
saariston rauhasta pahimpien
veneilyruuhkien hälvettyä. Retken
vaativuustaso on melontamatkan
suhteen helppo, mutta koska kyseessä on jo varsin syksyinen ajankohta, voi retki muuttua keskivaativaksi tuulisen sään sattuessa kohdalle.
Varustuksena on normaali syksyinen retkivarustus; esim. otsalamppu ja paljon lämmintä vaatetta kannattaa ottaa mukaan. Tarkka reitti määräytyy olosuhteiden mukaan, ja tarvittaessa pysytellään rantojen lähistöllä.
Kokonaismelontamatka on n. 40km. Mukaan toivotetaan tervetulleiksi uudet retki- melonnan ystävät, sekä tietenkin kaikki vanhat konkarit.
Nostalgiaretken aikana harjoitellaan ensiaputaitojen hallintaa käytännössä. Vetäjät: Erno Peltola, Satu Ojanperä
Marjaniemen vesiltä 1/2011
13

