Page 25 - Marjaniemen Melojat ry
P. 25
pidemmän reitin Villingin ympäri.
Miksi mamelaisten pitäisi osallistua?
Arkko: Syitä on monia. Paras lienee se, että porukalla melominen on hauskaa. Toiseksi Pääkaupunkimelonta on seuramme vuotuinen voimannäyte, jossa voimme ylpeinä esitellä lajimme hienoutta. Onhan Pääkaupunkimelonta kesän suurin yksittäinen melontatapahtuma tällä seudulla.
Kolmanneksi se on oiva tapa vahvistaa MaMen yhteis- henkeä, jonka varassa koko toiminta pyörii. Tapahtu- ma antaa mamelaisille mahdollisuuden tavata toisiaan ja muualta tulleita harrastajia melonnan ja sen jälkei- sen seurustelun merkeissä.
Neljänneksi tässä on tarjolla puolueeton tapa verrata melonta-aikoja vaikkapa kavereiden kesken, jos joku haluaa.
Maksaako osallistuminen?
Arkko: Mamelaisille Pääkaupunkimelontaan osallistumi- nen ei maksa mitään. Kaikki vähänkin tulevana kesänä melovat seuran jäsenet pitäisi saada mukaan. Seuran oma väki saa osallistua ilmaiseksi ja nauttia vielä soppatarjoilusta sen päälle. Puhumattakaan siitä, että Pääkaupunkimelonnassa ei palkita ensin maaliin tullei- ta, vaan kaikkien osallistujien ja talkooväen kesken ar- votaan runsas joukko laadukkaita palkintoja.
Mitä muuta voi tehdä?
Arkko: Kaikki mamelaiset eivät ehdi melomaan, sillä ta- pahtuman järjestelyt hoidetaan perinteisesti talkoovoi- min. Väkeä tarvitaan buffaan, ajanottoon, turvaveneisiin ja lukuisiin muihin tehtäviin. Liikenteen ohjausryhmälle ja eräille muille talkoolaisille jää aikaa myös melontaan. Ilmoittautumislistat eri tehtäviin ilmestyvät vajan ilmoitustaululle hyvissä ajoin ennen h-hetkeä. Pääkaupunkimelonta järjestetään aina elokuun toisena sunnuntaina, joka osuu tänä vuonna 14. päivälle.
Marjaniemen vesiltä 1/2011
25
Marjaniemen vesiltä 1/2011 25


































































































   23   24   25   26   27