Page 10 - Marjaniemen Melojat ry
P. 10
Miksi seuraa pitää jatkuvasti olla kehittämässä?
Jos vain yritämme ylläpitää olemassa ole- vaa, se vääjäämättä taantuu ja rapautuu, viimeistään silloin, kun maailma ympärillä
muuttuu. Tästä syystä meidän pitää pyrkiä jat- kuvasti kehittämään toimintaa ja seuraamme. Jäsenkyselystä ja -seminaarista nousi esiin kehityskohteita, joita ollaan nyt talvikaudella edistämässä:
Miten vähentää tai ehkäistä hiekan ja kivien kulkeutumista pihalta vajaan ja laiturille.
Ratkaisua miettimässä:
Bee, Ismo Jokinen, Ilona Luukko, Terttu Pihlajamäki
Vajaympäristö ei ole erityisen viihtyisä eikä houkuttele yhteisöllisyyteen.
Ideoimassa:
Bee, Ilona Luukko, Terttu Pihlajamäki
Miten turvata kaluston korjaus ja huolto tulevaisuudessa.
Huoltoryhmässä pohtimassa:
Sta an, Päivi Anttonen, Hannu Hurme, Ismo Jokinen, Jarkko Ruuska, Ilona Luukko, Terttu Pihlajamäki
Miten löytyy melontakaveri aloittelijalle.
Ystävällisesti asiaa lähestyvät:
Paula Hokkanen, Anne Maria Hokkanen, Eija-Leena Laiho, Miika Kuha
Miten kehittää tiedotusta ja kotisivuja.
Kommunikoimassa:
Hannu Hurme, Bee, Paula Vertainen-Zimmel, Salla Lyytinen, Hannu Hedman, Irina Kuha, Laura Raesmaa
Miten madaltaa osallistumiskynnystä – kas- vattaa omia kykyjä ja luottamusta niihin:
Paula Hokkanen, Irina Kuha, Miika Kuha
Osaamista ja taitoja tarvitaan lisää turvalli- suuden, seuran toiminnan ja motivaation ja hauskuuden vuoksi:
Taitotiiminä:
Ilona Luukko, Jarkko Ruuska, Yrjö Westling, Päivi Anttonen
Yhteisöllisyyttä – innostusta yhdessä tekemi- seen – tarvittaisiin lisää sekä järjestäjille, että osallistujille:
Tämän jatkotyöstöön ei seminaarissa ilmoit- tautunut ketään. Olisitko sinä kiinnostunut? Toki kaikkien muiden kehityskohteiden työstä on juuri yhteisöllisyyttä. Ehkä yhteisöllisyys kasvaakin juuri muun tekemisen sivutuotteena. Jos joku aiheista innosti, ole yhteydessä ja lähde mukaan. Muitakin, kuin yllämainittuja kehityskohteita toki on, ja tehdään. Kalustoa huolletaan, uutta valitaan ja ostetaan. Laiturien kannet ja luiskat on uusittu, vajaa ja kajak- kipaikkoja ehostetaan, jaostojen toimintaa kehitetään jne.
Talkoilla toimivassa seurassa on hienoa varsinaisen toiminnan lisäksi se, että jos näet epäkohdan, voit olla reipas ja korjata sen. Jos epäkohta on suurempi, tai sen ratkaisu ei ole ilmeinen, kerää muutama kaveri mukaan rat- komaan asiaa. Ja saa sitä ihan uuttakin tehdä, ei aina tarvitse vain vanhaa kohentaa.
Jäsenseminaarin tuotokset löytyvät verkko- sivuston materiaalisalkusta.
Miika Kuha
10 Marjaniemen vesiltä 2/2017


































































































   8   9   10   11   12