Page 12 - Marjaniemen Melojat ry
P. 12
Juhannusmelontaa Kolovedelllä
Toteutin haaveeni päästä melomaan synnyinseuduilleni. Sain kaverikseni Arkon. Laitoimme kaksikkomme ”Jamin” auton katolle ja matka suun- tautui Koloveden Norppareitille. Paikka, josta lähdimme, on lapsuu- denkotini lähellä Vääräntauksella.
20.6. lähdimme Vääräntaukselta puolen päivän aikaan melomaan Käköveden poikki ja jatkoimme rantoja myötäillen illan suussa Hirviniemen telttapaikalle. Saavuttuamme autiolle leiripaikalle pystytimme teltan ja söimme pastaa ja kokeilimme kalaonneamme onkimalla ranskalaisilla tekomadoilla, joita olimme ostaneet SuomiMeloo reissulla Kuhmon torimarketista. Kansallispuiston ahvenet eivät tunnistaneet moisia ruoakseen. Yöllä lämpötila laski lähelle nollaa. Aa- mulla kuitenkin haimme virkeyttä aamu-uinnilla.
Aamupalan jälkeen matka jatkui rantoja myöten Kolovedenlahdelle, jossa nousimme tutustumaan leiripaikkaan ja tapasimme mukavan pariskunnan, joilla oli paljon tarinoita kerrottavanaan Lapin vaelluksistaan. Seuraavaksi pysähdyim- me Kirkkorannassa, jossa oli kaksi saksa- laista melojaa pitämässä taukoa melko kovalta tuulelta, joka meille oli vastainen. Kirkkorannassa oli kajakkien vuokraus- piste turisteille. Kävimme ihailemassa myös Ukonvuoren kalliopiirroksia ja kierreltiin saarien lomitse illaksi Lapin- niemen leiripaikalle. Täällä kalat ymmär- sivät ranskalaisten päälle. Sain mato- ongella punaeväisen lähes kilon painoi- sen säynävän. Paistoimme sen juoksevassa margariinissa ja kyllä itse ongittu on sitten hyvää! Ennen lähtöä taas uimassa pehmeässä järvivedessä ja matka jatkui Pitkäsaaren leirintäpaikan
Terttu Tirkkonen
Hirviniemessä ensimmäisenä iltana
12
www.marjaniemenmelojat.fi
Terttu Tirkkonen