Page 3 - Marjaniemen Melojat ry
P. 3
Puheenjohtajan kynästä
Melontakauden 2007 päättyessä miel- tä todella lämmittää onnistunut kanoott-iaitausprojekti. Yli 60 mamelaista antoi yhteensä 2000 tunnin talkoopanoksen! Kaiken lisäksi kustan- nusarvio pystyttiin alittamaan. Saavutus on loistava. KIITOS kaikillle talkoisiin osal- listuneille. Tämä hanke osoitti jälleen kerran, että olemme vahva seura.
Melonta-aktiivisuus hikiviivastolla ja tonnareiden lukumäärällä mitattuna las- ki, mikä hiukan itseäni hämmästytti. Jo- kainen voi analysoida syitä tässä lehdes- sä olevien tilastojen perusteella. Uskon, että heilahdus on tilapäinen. Retkille saimme uusia vetäjiä. Saimme uuden jäsensihteerin ja buffan vetäjän. Seuramme talous on kunnossa ja jäsen- maksut on pystytty pitämään alhaisina. Melonta on todella edullinen harrastus. Meille olisi tulijoita enemmän kuin mitä pystymme ottamaan jäseniksi.
Seuran syyskokokoukseen 18.11. osallis- tui 28 jäsentä. Kokouksessa käytiin tule- valle hallitukselle ideoita/neuvoa antava keskustelu seuran kehittämistarpeista ja tulevaisuudesta yleensä. Keskusteluissa ilmeni selkeästi, että kaupallisuus pide- tään mahdollisimman kaukana MaMesta. Uskomme, että meillä riittää vapaaehtoi- sia jäseniä, jotka vievät seuraa eteen- päin. Kokouksessa syntyneet ajatukset kootaan yhteen, analysoidaan ja tiedo-
tetaan jäsenille ensi vuoden puolella.
Hallituksen yksi tavoite on tarkistaa MaMen toimintastrategia. Tällöin tar- vitaan jatkuvaa vuoropuhelua jäsenistön ja hallituksen välillä. On mahdollista, että myös seuran sääntöihin ehdotetaan pie- niä muutoksia. Työn arvelen kestävän ensi syksyyn. Tärkein konkreettinen haaste minun mielestäni vuonna 2008 on koulutus ja koulutusjaoston perusta- minen.
Minua harmittaa kilpajaoston loppumi- nen tämän vuoden aikana vetäjien puut- teeseen. Onhan melonta sentään olympialaji ja MaMella kilpamelonnassa pitkät perinteet. Kilpajaosto oli jo toi- nen jaosto, jonka toiminta on loppunut äskettäin (koskijaosto oli ensimmäinen). Myös nuorisojaoston tulevaisuus on ky- symysmerkki. Ehdotan, että alasajot lop- puvat tähän ja käynnistämme uusia ta- poja pitää jäljellä oleva toiminta vireä- nä. Katse kohdistuu tällöin erityisesti nuorisotoimintaan. Tunnemmeko mamelaisina yhteiskunnallista vastuuta nuorista? Jos vastaus on kyllä, mikä olisi MaMen/mamelaisten rooli?
Toivotan kaikille Hyvää Joulua ja Uut- ta Vuotta!
Olli Kansanen
Marjaniemen vesiltä 4/2007
3


































































































   1   2   3   4   5