Page 15 - Marjaniemen Melojat ry
P. 15
vasta-alkajia, mutta myös paljon kymmeniäkin vuosia meloneita. Joukossa on paljon huip- puaktiivisia melojia ja sitten niitä, jotka käyvät ehkä kerran tai pari kesässä. Marjaniemen Melojien jäsenissä on myös paljon eri ikäisiä jäseniä. Erilaisia taustamuuttujia olennaisem- paa on kuitenkin se, että ikään, sukupuoleen, melontakokemukseen tai –aktiivisuuteen kat- somatta jäsenistössä löytyy paljon erilaisia tapoja ja motiiveja harrastaa melontaa: jotkut nauttivat lyhyistä melontakierroksista aurin- koisessa ja tyynessä säässä lähivesillä, toiset kaipaavat usean päivän mittaisia retkiä, osalle melonta on pääasiallisesti tapa kohottaa kuntoa tai osa omaa kestävyyslajirepertuaaria ja jotkut haluavat hankkia elämyksiä erilaisista melonta- lajeista ja / tai haastavista olosuhteista. Osalle melonta on kenties useita tai kaikkia edellä mai- nituista. Jäsenkyselyssä selvitettiin sitä, minkä tyyppisiin aktiviteetteihin ja koulutuksiin jäsenet haluaisivat osallistua. Vaihtoehtoina oli monenlaisia aktiviteetteja ja niistä kaikki saivat melko tai erittäin laajan kannatuksen. Se, että Marjaniemen Melojissa on jäse- niä ”laidasta laitaan” osoittaa, että seura on onnistunut hyvin tarjoamaan puitteet erilai- sille tavoille harrastaa melontaa. Toisaalta se myös luo – toivottavasti mielekkään – haas- teen siinä, miten seura voi hyvien puitteiden lisäksi tukea eri tyyppisille melonnan harras- tajille omien aktiivisten harrastajayhteisöjensä syntymistä ja fasilitoida niiden toimintaa.
”Osallistun myös Marjaniemen Multisportin tree- neihin ja järjestän niitä itse, ja ajattelen, että Marjaniemen Melojille on kyllä tosi iso plussa, että melontaseura mahdollistaa niin monen erilai- sen melojan osallistamisen lajin pariin. Välillä on tosi siistiä kokeilla omia rajoja aalloilla, yhdistää
melonta juoksuun tai pyöräilyyn ja välillä hienointa
on nauttia auringonnoususta tyynellä merellä.” –Jäsenkyselyn vastaaja.
Huomion arvoista tuloksissa oli myös se, että uudet jäsenet (1-2 vuotta jäsenenä olleet) ovat seuran toimintaan kokonaisuudessaan jossain määrin vähemmän tyytyväisiä, kuin pidempiaikaiset jäsenet. Toisaalta he näkevät, että seuraan on helppo tulla uutena jäse- nenä, mutta toisaalta, vastausten perusteella tämä viiteryhmä kaipaisi enemmän yhteisöl- listä toimintaa. Viiteryhmää tarkasteltaessa esiin nousee muita viiteryhmiä korkeampi kiinnostus esimerkiksi iltamelontaan, tekniik- kakoulutukseen, pelastautumiskoulutukseen
– ja toisaalta myös melontaan haastavammissa olosuhteissa kuten kovassa tuulessa ja aallo- kossa. Avoimissa vastauksissa nousee niin ikään toistuvana esiin toive siitä, että vasta-al- kajille olisi enemmän lajiin perehdyttävää toimintaa yhdessä tekemisen hengessä.
”Toivoisin enemmän tukea aloittelijalle. Tietoa melojista, jotka meloisivat yhdessä kanssani ja tutustuttaisivat merimaisemiin ja merimerkkeihin.”
–Jäsenkyselyn vastaaja
Miten tieto aktiviteeteista jäsenille?
Marjaniemen Melojat on tähänkin mennessä seurana ja eri jaostensa kautta tarjonnut kii- tettävän monipuolisesti mahdollisuuksia harrastaa melontaa myös yhdessä muiden jäsenten kanssa. Siitä huolimatta erityisesti uusien jäsenien keskuudessa vaikuttaisi olevan toiveita aktiivisemmasta yhdessä tekemisestä. Syynä tähän voi olla se, että 1) uudemmat jäsenet eivät ole saaneet riittävän hyvin tietoa erilaisista harrastusmahdollisuuksista, tapahtu- mista tai yhteisöistä, tai sitten 2) tieto on ollut,
Marjaniemen vesiltä 2/2017 15


































































































   13   14   15   16   17