Page 42 - Marjaniemen Melojat ry
P. 42
TEKSTI JA KUVAT JUKKA OLLIKAINEN
Kohina
80
Kvuotta
oskimelontaan erikoistunut melontaseura Kohina täyttää tänä vuonna kunnioitettavat kahdeksankymmentä vuot- ta. Seura perustettiin aikoinaan innokkaiden koskimelo-
makuutilat (lattialla!), manuaalisen keittiön, silloin vielä sallitun puulämmitteisen saunan ja melontakaluston varastotiloja, jotka oli tehty kierrätetyistä merikonteista.
Pian alkuvuosien jälkeen alkoivat pienet mutta nopean jäsen- määrän kasvun vaatimat laajennukset: isompi puucee, kesäkeittiö, kahdenkymmenen hengen lisämakuutilat jne. Muutama vuosikym- men myöhemmin kahdesta sadasta teräskontista tehtiin jo sisäme- lontahalli, joka alkaa nyt tulla tiensä päähän. Kosken kattaminen kilometrin matkalta on nyt hankevaiheessa.
Rahaa sekä alkuperäisen Kontin rakentamiseen että uusiin ka- jakkeihin saatiin jo kadonneen Euroopan unionin rahastosta vain muutamien vuosien byrokratiaviivytysten jälkeen. Hallitus toimi uhrautuvasti ja otti rakentamista varten lainaa omiin nimiinsä, ja osa jäsenistä maksoi jäsenmaksunsa ennakkoon vuosikymmeneksi. Tämä ei onnistuisi tänään. Rahaa hankittiin myös järjestämällä iceBREAK-koskimelontatapahtumia tuolloin vielä tavanomaisen keväisen jäidenlähdön aikaan. Lisäksi tehtiin paperille painettua Kohina-lehteä.
Kuvassa on menossa Kohinan 50-vuotis- juhlaelokuvan kuvaukset.
jien kesken, jotka halusivat oman tukikohdan silloin vielä varsin arveluttavan Kymijoen rannalta. Olosuhteet olivat ennen tuki- kohdan rakentamista ankarat. Uskomattomalta tuntuu melonta luonnonjoessa! Melontavaatteet kastuivat, eikä niissä ollut läm- mitystä. Vaatteet vaihdettiin rantapusikoissa syksyn sadesäissä.
Seuran arkistosta käy ilmi, että alku vuonna 2006 oli innostunut ja työntäyteinen. Ostettiin tontti, hankittiin rahoitus ja rakennettiin talkoilla tukikohta. Talkoilla tarkoitetaan sitä, että seuran jäsenet tekivät ilmaiseksi töitä omalla vapaa-ajallaan, jota oli tuohon ai- kaan vain kaksi päivää viikossa. Talkootunteja seuran ensimmäi- seentukikohtaan tarvittiin 3000. Yhteishenki rakentamisen aikaan oli säilyneiden kuvausten mukaan mahtava. Kaikki onnistui omin voimin tontinmittauksesta gaudimaisiin kuviolaatoituksiin.
Kontiksi kutsuttu rakennus valmistui 2009. Rakennus käsitti vaatimattomat kahdellekymmenelle hengelle soveltuvat kokous- ja
42
Halpa kuohuviini helmeili muovimukeissa 19.6.2006, kun Kohina perustettiin.
Sen jälkeen on vettä virrannut Kymijoessa noin 450 miljardia kuutiometriä,
välillä hiljaa lipuen, välillä villisti kuohuen. Helmeileekö juoma muovimukissa vai kristallilasissa?


































































































   40   41   42   43   44